O spoločnosti

O spoločnosti URSA


URSA je jedným z popredných výrobcov a distribútorov najkvalitnejších materiálov pre tepelnú a zvukovú izoláciu používaných v obytných, priemyselných a iných stavbách. Vysoký štandard našich produktov je pre nás rovnako dôležitý ako udržiavanie rovnováhy životného prostredia a snaha o trvalo udržateľný rozvoj.

O společnosti URSA


URSA SK

Na slovenskom trhu pôsobí spoločnosť URSA SK od roku 1998 a je jedným z popredných dodávateľov minerálnej sklenej izolácie a extrudovaného polystyrénu (XPS) – materiálov pre tepelnú izoláciu budov. Použitie produktov URSA zvyšuje energetickú účinnosť budov – znižuje ich energetickú náročnosť, a tým znižuje ich spotrebu a emisie CO2 do atmosféry. Materiály URSA prispievajú nielen k zvýšeniu úrovne užívateľského pohodlia. Rovnako podporujú životné prostredie a ekonomiku jednotlivých krajín znižovaním ich závislosti na fosílnych palivách a využívanie druhotných surovín vo výrobnom procese.

Od roku 2017 je URSA súčasťou skupiny Xella Group – medzinárodného lídra poskytujúceho energeticky úsporné riešenia pre stavebný priemysel. Vďaka mnohoročným skúsenostiam, dôrazu na vývoj a kvalitu sa produkty URSA neustále zlepšujú a tým dokážu splniť aj tie najnáročnejšie očakávania zákazníkov. URSA ponúka inovatívne a komplexné systémy riešenia v oblasti tepelnej a akustickej izolácie založené na materiáloch s rôznymi parametrami a širokou škálou aplikácií.


URSA vo svete

URSA je spoločnosť zaoberajúca sa výrobou a predajom tepelných a zvukovo izolačných materiálov so zameraním na trvalo udržateľný rozvoj a energetickú účinnosť budov. Spoločnosť je zastúpená v mnohých európskych krajinách vďaka 13 výrobným závodom strategicky rozmiestneným po celom európskom kontinente. Vďaka tomu môžeme byť hrdí na náš medzinárodný dosah, ktorý nám v kombinácii s najvyššou kvalitou našich produktov dáva vedúce postavenie vo svojej triede. V súčasnej dobe je URSA jedným z najväčších európskych výrobcov minerálnej vlny a extrudovaného polystyrénu (XPS), dvoch výborne sa doplňujúcich izolačných materiálov, ktoré izolujú budovy tepelne aj akusticky.

Vo výrobných závodoch a predajných organizáciách zamestnávame stovky vysoko kvalifikovaných zamestnancov, ktorí neustále hľadajú inovatívne riešenia a starajú sa o zachovanie zákazníckych služieb na najvyššej úrovni. Výsledkom je, že minerálna vlna URSA a extrudovaný polystyrén (XPS) oslovujú spokojných zákazníkov na 40 trhoch v Európe, na Strednom východe a v severnej Afrike. Meradlom a cieľom našej práce je spokojnosť našich klientov – to je hlavná zásada, ktorá riadi naše aktivity v URSA. Produkty URSA pomáhajú znižovať energetickú náročnosť budov, najmä v oblasti vykurovania a chladenia, čo užívateľom umožňuje znížiť spotrebu energie. Ďalej potom produkty URSA prispievajú k udržateľnému rozvoju a ku zvýšeniu úrovne užívateľského komfortu, ale aj k podpore životného prostredia znížením emisií CO2 a národných ekonomík znížením závislosti na fosílnych palivách.

URSA ve světě

Skupina Ettex

Etex je globálnym výrobcom stavebných materiálov a priekopníkom v oblasti ľahkých konštrukcií. Cieľom spoločnosti Etex je inšpirovať ľudí na celom svete k budovaniu bezpečnejších, udržateľnejších, inteligentnejších a estetickejších obytných priestorov. Spoločnosť Etex bola založená v roku 1905 a sídli v belgickom meste Zaventem. Je to rodinná firma s viac ako 13 500 zamestnancami po celom svete. Prevádzkuje viac ako 140 výrobných závodov v 45 krajinách a v roku 2021 zaznamenala tržby vo výške 3 miliardy eur a zisk na báze REBITDA vo výške 570 miliónov eur. Etex podporuje kultúru spolupráce a starostlivosti, priekopníckeho ducha a vášeň pre čoraz lepšie služby zákazníkom.


Historie společnosti

2022 – URSA sa stáva súčasťou skupiny Etex Group,

2022 – URSA sa stáva súčasťou skupiny Etex Group,

globálneho výrobcu stavebných materiálov a priekopníka v oblasti ľahkých konštrukcií. Etex si kladie za cieľ inšpirovať ľudí na celom svete k budovaniu stále bezpečnejších, udržateľnejších, múdrejších a estetickejších obytných priestorov.

Dokonalá kombinácia inšpirujúca svet stavebníctva. Viac o spoločnosti Etex Group tu.

2017 – 2019 | Spojenie s XELLA

2017 – URSA je súčasťou skupiny XELLA

Spoločnosť URSA sa stala súčasťou skupiny XELLA

2019 – 25 rokov na trhu

URSA SK oslavuje 25 rokov pôsobenia na slovenskom trhu

2012 – 2015 | Interná akcelerácia a externý rast

2012 – URSA Insulation obdrží ďalšie environmentálne prehlásenie o produktoch.

URSA Nemecko získava Environmentálne prehlásenie o produktoch („Environmental Product Declaration“) na základe hodnotenia podľa štandardov IBU (Institut fur Bauen und Umwelt).

2013 – Nové ocenenie pre spoločnosť URSA – Produkt roku 2012

Čitatelia časopisu Dachbaumagazin zvolili vysoko výkonnú izoláciu URSA PureOne ako „Výrobok roku 2012“.

2014 – URSA zahajuje výrobu po zemetrasení v Taliansku

Výrobný závod na extrudovaný polystyrén v Bondene v Taliansku zahajuje výrobu znovu po tom, čo prešiel zásadnou rekonštrukciou po vážnom zemetrasení, ktoré postihlo oblasť Ferrara dňa 20. mája 2012.

2015 – URSA zahajuje kampaň pre svoj nový imidž

Dva ľadové medvěde, logo URSA a znak, stále pretrvávajú. Symbol ochrany a adaptácie na životné prostredie predstavuje hodnoty, ktoré chce firma trvale naplňovat: pohoda, blízkosť a humanita.

2008 – 2011 | Nové prelomové produkty

2008 – Vzniká továreň na výrobu sklominerálnej vlny v Turecku.

Pokračuje expanzia spoločnosti URSA mimo Európu. Tentokrát prostredníctvom akvizíce závodu na výrobu sklominerálnej vlny Ozpor, ktorého výrobné haly sa nachádzajú v meste Polatli (Ankara – Turecko).

2009 – Spustenie produkcie inovatívneho revolučného produktu PureOne

URSA zahájila výrobu prémiového produktu PureOne – prvá biela, mäkká a vysoko výkonná minerálna vlna v Európe. Tento krok je v súlade s firemnou stratégiou ponúkať čo najviac inovatívne produkty v súlade s filozofiou trvalo udržateľného rozvoja. URSA Terra, nový izolačný produkt z minerálnej vlny zaisťujúci vysoko kvalitnú zvukovú izoláciu, bol tiež uvedený na trh v tomto roku.

2010 – Produkt URSA GEO súčasne uvedený na trh na medzinárodnej úrovni

Spoločnosť zahájila výrobu URSA GEO, inovatívneho produktu, ktorý vo svojom štandardnom prevedení zaisťuje vysokú tepelnú a zvukovú izoláciu spolu s vynikajúcou mechanickou a požiarnou odolnosťou.

2011 – URSA PureOne prijímá niekoľko európskych ocenení

V priebehu histórie získala URSA radu rôznych ocenení, ale niekoľkokrát bol niektorý z jej produktov významne medzinárodne uznávaný. Jedná se o URSA PureOne, ktorý získal radu ocenení po celej Európe, napr. ocenenie „Inovácia produktov BAU 2011“, ďalej „Green Brand Innovation“ certifikát, spotrebiteľské uznania, atď.

2005 – 2007 | 100 rokov spoločnosti Uralita. Kapacita stále rastie.

2005 – Zvýšenie kapacity v Serpukhove

URSA buduje druhú výrobnú linku vo svojom závode v Serpukhove v Rusku.

2006 – Nový výrobný závod XPS v St. Avolde ve Francii

URSA postavila továreň na výrobu XPS vo svojom výrobnom závode St. Avold vo Francúzsku s kapacitou 250.000 m3.

2007 – 100 rokov od založenia Urality. Nový závod na výrobu XPS v Rusku a ďalší rast kapacity výroby.

Uralita Group oslávila svoje 100. výročie založenia. Piata továreň na výrobu extrudovanej polystyrénovej izolácie bola postavená v Serpukhove v Rusku, zatiaľčo kapacita závodu na výrobu sklominerálnej vlny v St. Avold vo Francúzsku bola navýšená až na 34.000 ton.

2002 – 2004 | Budovanie novej spoločnosti

2002 – Uralita Group nakupuje divíziu izolácií spoločnosti Pfleiderers.

Uralita získava divíziu pre izolácie spoločnosti Pfeiderers. POLIGLAS začal vyvíjať „jadranský“ projekt na výstavbu XPS závodu v Bondeno v Taliansku.

2003 – Zvýšenie kapacity závodu v Bondene

POLIGLAS začala s inštaláciou druhej výrobnej linky za účelom naýšenia kapacity nedávno postavenej továrne na XPS v Bondene v Taliansku.

2004 – Zrodenie novej spoločnosti pod značkou URSA

V dôsledku zlúčenia spoločnosti POLIGLAS a Pfleiderer vzniká spoločnosť URSA , ktorá kombinuje odborné znalosti a skúsenosti oboch podnikov. Je vytvorený úplne čerstvý a nový obraz spoločnosti URSA, ďalej je vyvinuté nové logo a korporátny imidž. Súčasne štartujú dve nové obchodné značky produktov – vlajkové lode URSA GLASWOOL a URSA XPS.

1999 – 2001 | 50 rokov POLIGLASu a rast za hranice Európy

1999 – POLIGLAS získava Fibraver zatiaľčo Pfleiderer získava ďalšie dva závody

POLIGLAS oslávila 50. výročie od svojho založenia. V ten istý rok kupuje spoločnosť Fibraver vo Francúzsku, a ďalej spoločnosť na výrobu sklominerálnej vlny v Beaucaire, tiež vo Francúzsku. Společnost Pfleiderer získava spoločnosť na výrobu sklominerálnej vlny v Salgotarjane v Maďarsku. Továreň v Dabrowa Gornicza v Poľsku zahajuje svoju činnost.

2000 – Továreň v St. Avold zahajuje prevádzku

V novom závode spoločnosti POLIGLAS v St. Avold vo Francúzsku bola zahájená výroba sklominerálnej vlny.

2001 – Druhý závod na výrobu sklominerálnej vlny v Rusku

Spoločnosť Pfleiderer sa rozhodla postaviť druhý závod GW v Serpukhove v Rusku.

1996 – 1998 | Nové produkty, konsolidácia v celej Európe

1996 – Pfleiderer zvyšuje výrobné kapacity. POLIGLAS buduje 2. závod na výrobu XPS

Vzhľadom k rastu trhu boli výrobné kapacity závodov v Novom Meste (Slovinsko) a Desselgeme (Belgicko) zvýšené. V Poľsku bola založená distribučná spoločnosť Pfleiderer Technika Izolacyjna. POLIGLAS buduje svoj druhý závod na extrudovaný polystyrén v Queis v Nemecku.

1997 – POLIGLAS začíná s výrobou minerálnej vlny z kameňa

POLIGLAS pokračuje s priemyslovou expanziou v Európe prostredníctvom akvizície do Isolyth Rt. – závodu v Tapolci v Maďarsku. Ďalej zahajuje výrobu kamennej minerálnej vlny pod značkou GLASCOROCK. Pfleiderer otvára predajnú kanceláriu v Kyjeve na Ukrajine.

1998 – Nová továreň na sklominerálnu vlnu a nové medzinárodné predejné kancelárie

Spoločnosť POLIGLAS France Industrie S.A. bola založená v St. Avold vo Francúzsku – táto skutočnosť otvára cestu pre výstavbu nového závodu na výrobu sklominerálnej vlny vo Francúzsku. Boli založené obchodné spoločnosti POLIGLAS Ltd., a POLIGLAS Dämmsysteme GmbH so sídlem v Londíne v Anglicku, resp. vo Frankfurte nad Mohanom v Nemecku.

1988 – 1995 | Prvá akvizícia a medzinárodný rast

1988 – Uralita Group získava POLIGLAS

Uralita Group, popredný španielský výrobca stavebných materiálov, získal POLIGLAS a jej továrne na izolačné materiály.

1991 – Pfleiderer tiež vstupuje do podnikania s izoláciou

Nemecká firma Pfleiderer AG, ktorá chcela vylepšit svoje produktové portfolio, vstúpila do podnikania s izoláciou prostredníctvom akvizície do výrobcu Dämmstoffe Held GmbH, ktorý sídlil v meste Wesel v Německu.

1992 – Závod na výrobu sklominerálnej vlny v Slovinsku

Pfleiderer, v súlade so svojou expanzívnou stratégiou, získal Krka Novoterm d.o.o., slovinskú spoločnosť na výrobu sklominerálnej vlny v meste Novo Mesto. KRKA mala významný podiel na trhu v bývalej Juhoslávii, dodávala sklominerálnu vlnu tiež do Talianska a Rakúska.

1993 – Rychlý rast spoločnosti Pfleiderer a konsolidácia trhu POLIGLAS

Tento rok spoločnosť POLIGLAS vstupuje na nemecký a talianský trh založením miestnych pobočiek. Spoločnosť Pfleiderer kúpila Isoglass N.V., belgickú firmu na výrobu sklominerálnej vlny v Desselgeme a týmto rozširuje svoje pôsobenie v Beneluxe, Francúzsku a Veľkej Británii. Spoločnosť Pfleiderer tiež otvorila nový závod na výrobu sklominerálnej vlny v Delitzschi v Nemecku.

1995 – Nové závody na výrobu sklominerálnej vlny v Rusku

Spoločnosť Pfleiderer ďalej rastie, tentokrát prostredníctvom akvizíce do závodu na výrobu sklominerálnej vlny v Chudove v Rusku, ktorý bol predtým vytvorený spoločnosťou Mehr & Held GmbH, strojárenského oddielu už zmieňovanej spoločnosti Dämmstoffe Held GmbH.

1971 – 1987 | Prvá expanzia

1974 – POLIGLAS stavia továreň na výrobu sklominerálnej vlny.

Prvá továreň na výrobu sklominerálnej vlny spoločnosti POLIGLAS bola postavená v El Pla de Santa Maria (Tarragona – Španielsko). Spoločnosť začala predávať svoje produkty pod značkou GLASCOWOOL.

1983 – Rodí sa nová spoločnosť POLIGLAS, S.A. France

Založením dcérskej spoločnosti POLIGLAS, S.A. France v Toulouse bol učinený veľký krok smerom k medzinárodnej expanzii.

1987 – Prvý výrobný závod na XPS

Prvá extrudovaná polystyrénová doska (XPS) spoločnosti POLIGLAS bola tiež vyrobená v El Pla de Santa Maria (Tarragona – Španielsko). Čoskoro začala spoločnosť predávať produkt pod značkou GLASCOFOAM.

1949 – 1970 | Začiatky

1949 – Založenie

Spoločnosť Poliglas bola založená rodinou Masiá Mas-Bagá. Spočiatku sa špecializovala na obchod s osvetlením a odlievanie termoplastov.

1955 – Založená spoločnosť Dämmstoffe Held

Výrobca izolačných hmôt – spoločnosť Dämmstoffe Held bola založená v Dislakene, v Nemecku.

1959 – Spoločnosť POLIGLAS začína podnikať na poli izolačných materiálov.

POLIGLAS vstupuje do priemyslu izolačných materiálov výrobou penového polystyrénového produktu GLASCOPER. Prvá dcérska spoločnosť bola založená v Madride v roku 1973 a nasledujúca v Seville v roku 1976.

1970 – Dämmstoffe Held buduje továreň na výrobu sklominerálnej vlny.

12 rokov potom, čo zahájila svoju činnosť, spoločnosť Dämmstoffe Held GmbH postavila továreň na sklominerálnu vlnu vo Weseli v Nemecku.


Naše poslanie a hodnoty

V spoločnosti URSA pracujú zamestnanci, ktorí dodržiavajú zásady v súlade s filozofiou spoločnosti a plne sa s ňou stotožňujú. Vďaka tomu môžeme s istotou povedať, že naša snaha o obchodnej dokonalosť, ambície dosiahnuť najlepšie výsledky, rovnako ako plasticita a otvorenosť voči zmenám so súčasnou starostlivosťou o pohodlie zákazníka a vysokú kvalitu vzťahov s nimi, sú poslaním našich zamestnancov. Fungujeme v súlade s firemným duchom, na transparentných princípoch. Našou prioritou je snaha o neustály rozvoj, zodpovednosť, odhodlanie a rešpekt – ako k našim zákazníkom, zamestnancom, tak k životnému prostrediu. Na základe zásad definujúcich morálku spoločnosti budujeme a neustále zlepšujeme distribučnú sieť produktov pre izoláciu budov, ktoré zaisťujú úsporu energie, tepelný a akustický komfort a tiež hygienu, bezpečnosť a požiarnu ochranu. Chceme byť vaším preferovaným partnerom v stavebníctve. Vďaka našej profesionalite, špeciálnym vlastnostiam a možnosti širokej škály aplikácií a riešení dokážeme uspokojiť potreby a očakávania ako retailových zákazníkov, tak silných investorov v stavebníctve. URSA je synonymom inovatívnych riešení a služieb a produktov najvyššej kvality.


Správa o trvalo udržateľnom rozvoji spoločnosti URSA

Milióny zabudovaných štvorcových metrov izolačných materiálov od spoločnosti URSA vykonávajú dodnes po celom svete tichú, no zásadné prácu: chráni životné prostredie tým, že znižujú spotrebu energie a emisie CO2, poskytujú tepelnú a akustickú pohodu a pomáhajú rodinám a štátnym organizáciám šetriť peniaze.

Trvalá udržateľnosť pri práci vysvetľuje, prečo sa spoločnosť URSA teraz rozhodla vydať svoju prvú správu o trvalo udržateľnom rozvoji. Podľa Efren del Pina, riaditeľa medzinárodného marketingu spoločnosti URSA Insulation, „sa firma neustále posúva dopredu a zlepšuje svoje postavenie. Nejde len o to, aby sme ponúkali materiály, ktoré umožnia výstavbu trvalo udržateľných stavieb, ale musíme tiež preukázať, ako ďaleko sme došli, a prijať zodpovednosť. V tejto správe sa zameriavame na svoje významné teritória a tie kľúčové ukazovatele, ktoré podľa nás maj najväčší vplyv na trvalo udržateľný rozvoj. V budúcnosti budeme naďalej zlepšovať a rozširovať spôsob, akým informovať o našich iniciatívach v oblasti trvalo udržateľného rozvoja. „

Zlepšenie bezpečnosti

Jeden z aspektov, ktorým sa v dokumente zaoberáme, je úsilie venované zlepšenie bezpečnosti práce v našich závodoch. V posledných rokoch bolo v rámci prevencie rizík na pracoviskách zavedených niekoľko programov, ktoré viedli k podstatnému zníženiu nehôd o 80%. Napríklad závod spoločnosti v ruskom Serpuchovu dosiahol míľnika 1 milión hodín bez nehody. Ďalším kľúčovým bodom opísaným v správe je 22% zvýšenie v oblasti využitia recyklovaných materiálov pri výrobe minerálnej sklenej vlny. Podobne dokument reflektuje úsilie spoločnosti URSA v oblasti vývoja efektívnejších a udržateľných postupov, čo dokazuje práca na zlepšenie komprimovanie a z toho vyplývajúceho zvýšenie efektivity využitia obalových materiálov.

Súbežne s týmito aspektmi energetickej hospodárnosti a trvalej udržateľnosti je v rámci „Trvalé udržateľnosti pri práci“ niekoľko stránok venovaných činnostiam vykonávaným v prospech zamestnancov, najmä rozvoju príležitostí prostredníctvom školiacich programov a služobného postupu.

Celú správu si môžete stiahnuť tu…

Zpráva o trvale udržitelném rozvoji společnosti URSA


Šetrenie energiou a znižovanie CO2

Meniace sa klimatické podmienky nás núti analyzovať problém nadmerných emisií CO2, ktoré sa uvoľňujú do atmosféry, a efektívne využívať už obmedzené energetické zdroje, ktoré spotrebúvame oveľa rýchlejšie, než sa dokážu regenerovať. V súčasnej dobe potrebuje príroda 16 mesiacov na obnovenie zdrojov, ktoré sme použili počas 12 mesiacov. Podľa miernych predpovedí OSN dôjde v 30. rokoch tohto storočia k tomu, že zdroje, ktoré spotrebujeme za 1 rok, sa obnoví až za 2 roky. Potrebovali by sme teda planéty dve. To znamená, že žijeme z pôžičky poskytnutej matkou prírodou a tá bude spláca budúcimi generáciami, ktorých zdroje už využívame.

Globálna energetická situácia nás núti prijať kroky potrebné k jej vyváženie, aby sme mohli uspokojiť nielen naše potreby, ale aj budúce generácie. Väčšina konečnej energie sa používa v budovách, preto sa úsilie URSA zameriava na zníženie spotreby zdrojov v tomto sektore. To je možné vďaka použitiu našich tepelnoizolačných materiálov, ktoré znižujú energetickú náročnosť budov a emisie CO2, ktoré unikajú do atmosféry, a tiež zvyšujú komfort života používateľov tým, že pohlcujú zvuky a obmedzujú riziko požiaru. Výhody používania riešenia URSA sú veľké v pomere k nákladom vzniknutým v dôsledku ľahkého použitia a inštalácie, ako aj krátkej doby návratnosti investície, nehovoriac o neoceniteľných ekologických hodnotách. Pokiaľ ide o znižovanie emisií CO2, samotná izolácia domu prináša rovnaké výhody ako výsadba 212 stromov.Recyklácia a obnoviteľné zdroje

URSA si ďalej kladie za cieľ vyrábať izolačné materiály, ktoré sú šetrné a zároveň aj bezpečné pre životné prostredie. Vďaka špeciálnej technológii eliminuje emisie škodlivých látok už vo fáze výroby. Minerálna vlna URSA je sklená vata vyrobená z recyklovaného skleneného črepu (až do 70% jej obsahu) s prídavkom nejhojnějšího a rýchlo obnoviteľného minerálu na svete, ktorým je kremeň, tj. Populárne piesok. Je potrebné odlíšiť sklenú minerálnu vlnu URSA od kamennej vlny dostupné na trhu, ktorej výroba využíva prírodné usadeniny, ktoré sa regenerované tak rýchlo a v rovnakom rozsahu ako vyššie uvedený piesok. Nakoniec získavame materiály s vysokými hodnotami v oblasti tepelnej a akustickej izolácie, vyrobené z ľahko dostupných a obnoviteľných zdrojov, ako aj druhotné suroviny, ktoré recyklujeme, čo samo o sebe šetrí energetické zdroje, znižuje množstvo odpadu a podporuje tak udržateľné rozvoj.


Spoločnosť URSA sa zaväzuje do roku 2030 znížiť svoje emisie o 30 %

So svojou materskou spoločnosťou Xella sme sa spoločne vydali na ambicióznu cestu podnikové udržateľnosti a radi by sme vám predstavili prínos našej spoločnosti URSA k iniciatíve ESG. V rámci plnenia našich záväzkov zabezpečíme, že podiel recyklovaných materiálov v izolačných riešeniach URSA MW bude činiť až 80%, pričom iniciatíva ESG s ohľadom na životné prostredie stanovuje aj konkrétne ciele na dosiahnutie bezpečnosti práce, diverzity a firemnej spoločenskej zodpovednosti.

Spoločnosť URSA si stanovila ambiciózny ESG program do roku 2030 s cieľom ďalej zlepšiť svoje environmentálne a sociálne správanie v rámci svojho záväzku k udržateľnosti a presadzovanie konceptu cirkulárni ekonomiky.

ESG (environmentálne, sociálne a podnikový) program stanovuje pracovnej činnosti, ktorých účelom je sa v budúcich rokoch rázne vysporiadať s niekoľkými výzvami, ktoré stanovil náš tím vedenie spoločnosti as ktorými boli naši zamestnanci oboznámení. Táto iniciatíva je súčasťou globálneho plánu našej materskej spoločnosti Xella, ktorý sa usiluje o dosiahnutie dokonalej udržateľnosti zvýšením úsilia každej divízie skupiny.

Prvý z týchto výziev bude 30% zníženie emisií CO2, čím spoločnosť URSA výrazne zníži svoju uhlíkovú stopu. Toto zníženie bude možné vďaka iniciatívam na niekoľkých frontoch, od využívania výkonnejších strojov, optimalizácia procesov, používanie fotovoltaických článkov, cez zavedenie kogeneračné technológie, využívanie energie z obnoviteľných zdrojov až po drobné zmeny v celej spoločnosti.

Jedna z oblastí, na ktorú kladieme veľký dôraz a v ktorej sa chceme ďalej posúvať, je cirkulárni ekonomika. Už v súčasnej dobe pracujeme na stanovenie niektorých cieľov, aby sme v našich výrobkoch zvýšili podiel interných aj externých recyklovaných materiálov. Hoci je podiel recyklovaných materiálov už pomerne vysoký, stanovili sme si nové ambiciózne ciele, pretože chceme vo výrobe našej izolácia dosiahnuť vyššieho percentuálneho podielu recyklovaných materiálov. Chceme, aby do roku 2030 predstavoval podiel recyklovaných materiálov vo všetkých nami vyrobených minerálnych vatách viac ako 80 % a aby podiel interných a externých recyklovaných materiálov v prípade XPS predstavoval až 100%.

RTaktiež sme vytvorili tímy, ktoré pracujú na spätnom získavaní odpadového materiálu zo stavieb zákazníkov, aby sa nenainštalovanú odrezky a zvyšky mohli vrátiť späť do výrobného procesu. Už v súčasnosti vykonávame niektoré pilotné skúšky v oblasti spätného získavania odpadu a skúmame jeho logistický, technický, environmentálny a ekonomický dopad. Naším cieľom je do roku 2030 získať späť niekoľko tisíc ton sklenej minerálnej vaty a XPS.

Toto zlepšenie v procesoch našej spoločnosti prispeje k dosiahnutiu dokonalej rovnováhy medzi energiou a emisiami CO2 dosiahnuté vďaka našim izolačným materiálom a vďaka úsporám vzniknutým počas užívania daných budov. Sme hrdí na to, že sme súčasťou odvetvia, ktoré, vďaka svojej vlastnej činnosti v oblasti výroby a predaja výrobkov tepelnej izolácie, už teraz prispieva k zlepšeniu našich obydlí, miest a v konečnom dôsledku aj celej planéty. Vďaka všetkým interným zlepšeniam bude spoločnosť URSA schopná lepšie dodržať svoj záväzok k trvalo udržateľnému rozvoju a svojho programu do roku 2030.

Projekt ESG zahŕňa aj dôležité opatrenia týkajúce sa firemnej spoločenskej zodpovednosti, ktorá zlepší zdravie a bezpečnosť zamestnancov.

V rámci ambiciózneho cieľa spoločnosti Xella znížiť počet pracovných úrazov na nulu sa spoločnosť URSA zaviazala do roku 2025 dosiahnuť 40% zníženie frekvencie úrazov, ktorá sa meria pomocou ukazovateľa LTI-FR (frekvencia úrazov s následnou pracovnou neschopnosťou).

Ďalším z cieľov stanovených v sociálnej oblasti a o rovnosti a rozmanitosti, ktoré si spoločnosť URSA vytýčila, je zabezpečiť do roku 2025, aby podiel žien na manažérskych pozíciách predstavoval 25%. Nakoniec sa naša spoločnosť v rámci dosiahnutia transparentnosti zaväzuje, že bude po svojich dodávateľov požadovať, aby počas roka 2021 zaistili 100% dodržiavanie nášho etického kódexu.

Strategie URSA